Čas Vám nikdo nevrátí...

Křtiny

20. června 2014 v 23:07 | Elle |  Proud myšlenek
- Křtiny -

O víkendu jsem po půl roce jela k rodičům. Neteř měla křtiny.

Kdybych asi měla v dětství na výběr, jestli být pokřtěna či ne, rozhodla bych se to nechat na dospělost. V dospělosti bych se stejně rozhodla se nepokřtít. Pokřtěná jsem, bohužel.

Zajímalo by mne, zda-li se to dá nějak z člověka smazat, ten křest. Jde to vůbec?
Rozhodla jsem se ze sebe vlastní křest smazat na základě křtu mé neteře.
Odrovnalo mne kázání v kostele a následné posezení s údajnými křesťany. Samosebou jsem věděla, že věřící obecně jsou podivíni a jsou neskutečně slepí + představitelé jejich víry jsou úchyláci, psychouši.

Mám takový dojem, že jsem byla naposledy v kostele kvůli něčemu takovému. Do kostela půjdu ve svém životě už jen uctít památku zemřelého (tolerovat jeho víru, neodsuzovat).
Celý hodinový obřad se celkově točil okolo tématu: věřící a nevěřící, hloubka víry = že lidé jsou ve své víře plytcí.
Farář mluvil něco o tom, v čem je víra krásná, když někdo věří. Tahle část byla celkem hezká. Pak ale najel tónem a směrem, který bych od někoho v jeho postavení nečekala. Farář pak začal mluvit o tom, jak jsou lidé, co chodí do kostela a co věří v Boha příliš plytcí a že jejich víra nemá žádné silné kořeny. Víceméně jejich plytkou víru odsoudil, protože do kostela nechodí tak často a jeden den v týdnu je prostě nezachrání. Odsuzoval ty, kteří nejsou pokřtěni. Říkal něco o tom, že nepokřtění lidé automaticky skončí v pekle a budou za své hříchy pykat. Pokřtění lidé mají vstupenku do nebe jasnou a půjdou tam, i když udělají ve svém životě ty největší hříchy. Prostě jsou pokřtěni.
Bla bla bla... bláboly..

Ok, kázání jsem nějak přejít dokázala, něco se mi na tom líbilo, něco ne. To je normální.
Ale co mě znechutilo bylo následné posezení s údajnými věřícími alias s částí mé už teď nově nabyté rodiny ze strany manželky mého bratra. Říká se, že je její rodina velmi věřící. Nedokázala jsem se během oběda divit, co celý den vypouštěli z těch jejich křesťanských pusinek :)
Za prvé: totálně sjeli celé ranní kázání faráře. Údajně podle nich měl říkat něco jiného, nehodilo se to ke křtu, nebylo to vhodné celkově, žeprý mluvil totální kraviny. = Jde vidět, že to vůbec nepochopili.
Za druhé: prostě se mi to nelíbilo. Nelíbilo se mi jejich chování, jejich myšlení, jejich odsuzování, jejich pohledy...

Žiju sama, bez nějakého nucení chodit do kostela nebo něco podobného.
Spousta mých dobrých přátel je nyní mrtvá, nejspíš by to bylo vhodné, abych občas přišla do kostela, kvůli nim.
Možná bych měla chodit do kostela i sama za sebe a své živé blízké, kteří dělají "hříchy" a měla bych se modlit za to, aby nám to bylo odpuštěno...
Nedělám to.
Ne, že by se mi nechtělo. Nedělám to z prostého důvodu.

Od doby, kdy mi zemřel nejlepší kamarád, jsem začala být na tyhle věci imunní.
Život je o něčem jiném, než o tom, abych ztrácela svůj drahý životní čas v kostele se strachem, kde budu až zemřu.
Já to vím! Vím kde budu!
Lidský život má na zemi prostě nějaké úkoly a až ty úkoly splní nebo promrhá jejich splnění, zemře. Sečtou se mu jeho skutky, jak dobré, tak i špatné a pak se rozhodne, jestli si žití na zemi zopakuje znovu či ne, či se dostane do vyšších sfér. Tohle se stane. Není žádné peklo, není žádné nebe, to se jen tak říká.
Pokud to nevíte: život je to naše peklo, peklíčko:)

Ve svém životě se řídím svědomím. Jediná naše vlastnost, věc nebo co to vlastně je.. nám ukazuje jestli jsme už zašli příliš daleko či ne. Svědomí nám ukazuje cestu, prosvětluje nám naše chování, často bohužel zpětně, ale my máme jako lidé výhodu: můžeme si dopředu promyslet, jak se budeme chovat, jak k lidem budeme přistupovat, jak na ně budeme působit a co jim ze sebe dáme = to vše a více je v našich rukou. Máme obrovskou moc.
Nepotřebujeme slepě věřit v někoho jiného, stačí, když budeme věřit sami sobě, svému svědomí, které nám ukazuje tu správnou cestu. Tohle je má víra a ne víra v někoho jiného.

*Elle*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama