Čas Vám nikdo nevrátí...

Přehlceni tolika možnostmi

4. února 2014 v 22:04 | Elle |  Téma Týdne
- Přehlceni tolika možnostmi -

Určitě to znáte všichni...
Jak jsme přehlceni všemi možnými i nemožnými možnostmi našeho světa.
Všichni se za něčím ženeme. Někdo za kariérou, někdo za dobrodružstvím, někdo za uměním, někdo za cestováním a poznáváním nových kultur, někdo za vědomostmi, někdo za nejnovějšími věcmi, někdo za pěnězi, někdo za počtem zářezů na pažbě, někdo za propitými večery, někdo za úžasnou figurou, někdo za spoustou kamarádů...

Každý má v sobě nějakou tu touhu hnát se za něčím, o čem si myslíme, že nás to udělá šťastné.
Kolikrát nás to šťastnými udělalo?
Proč všichni toužíme, ve své podstatě, být šťastnými?
Proč pro to, abychom byli šťastní, potřebujeme věci, peníze nebo lidi, které ani pořádně neznáme? Potřebujeme to vůbec?

Momentálně sedím nad složkou plnou materiálů do své diplomové práce, kterou za 20 dní odevzdávám a mám pocit, že nic nemám hotové. Chci se prodrat těmi materiály. Jsou to všechny dobré a užitečné materiály. Ale je jich tolik! Je jich tak moc, že se mi to jejich třídění a zpracovávání nechce. Chtěla bych, strašně moc ráda bych je chtěla zpracovat, vytřídit, být s nimi šťastná, protože je mohu použít ve své práci, která mě stále kupodivu baví. Ale prostě nedokážu začít. Nevím, totiž, kde začít!


Stejně je tomu i v případě našich možných možností, které nám nabízí svět.
Vyjdeme školu a teď si říkáme: "Hm, super, mám za sebou peklo a teď si chci užívat. Ale co teď?"
V tu chvíli chceme dělat tolik věcí, máme možnost je všechny dělat, nic nám nebrání, naprosto nic - nemáme žádný závazek, který by na nás volal, ať tady zůstaneme a ať se o něj staráme apod.
Jenže... Pak si uvědomíme, že abychom mohli objet celý svět a dělat si jen, co chceme, že potřebujeme peníze. Řešíme to brigádou, přinejhorším skutečnou prací a pak se tak nějak uvězníme v "dospěláckém světě".
Až máme dostatečně našetřeno, pokud nám ovšem půjde vůbec šetřit, začneme mít strach. Strach z toho, že pojedeme někam, kde to neznáme, neumíme dobře jazyk, protože jsme ho už dlouho nepoužili (příliš dlouho jsme pracovali místo abychom se učili). Bojíme se opustit práci - co když pak nebudu mít peníze? Jak se dostanu zpět? Bez peněz? A kdo za mě bude platit pojištění? Nemůžu si přece dovolit odejít z práce a nechat všechno jen tak plavat.
No, nejhorší co pak může přijít je uvědomění, že jsme vlastně na ty své vlastní sny a srandy, přece jen staří a že tyhle věci dělají mladší lidé, než jste vy.
Takže si vlastně pořád jen hledáte výmluvy, proč svůj sen a všechny ty příležitosti, které vám ležely a stále leží u nohou, neuskutečnit. Nakonec zestárnete, uděláte si důbod, proč být tady ukovaní, proč budete doopravdy muset chodit do práce a vydělávat peníze a všechny své sny předávat mladší generaci... Pak si budete říkat: "Já debil, že jsem se tenkrát prostě nesbalil a neodjel. Možná by bylo vše úplně jinak. Co mi v tom jen bránilo? Proč jsem to neudělal?"

Nevím jak vy, ale já si tím procházím, už nějakou dobu. Jsem ve fázi, kdy můžu, můžu udělat cokoli, co jen chci, nic mě tady nedrží, ale začínám si hledat důvody, proč ty sny neuskutečnit. Začínám si u sebe všímat toho, že mám strach opustit věci, které jsem si tady vybudovala a bojím se začínat jinde, nanovo. A to bych chtěla dělat toooolik věcí.
Vážně nechci litovat toho, že jsem to tenkrát neudělala, když jsem mohla.
Čeká mě v nejlepším ještě 45-50 let života - z toho posledních 5-8 let budu nemocná, takže mě čeká cca 40 let aktivního života a já doopravdy nechci litovat.

*Elle*

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tea Tea | Web | 26. února 2014 v 8:43 | Reagovat

Naprosto přesné :) Proto dělám to co můj život naplňuje,pro co vím,že žiju a jsem šťastná,že nejsem zarputilá věčně zašklebená,která neví co je život a jen sedí doma u televize a nebo internetu..A rozhodně nelituju a nebudu litovat toho čemu se věnuju, protože mi to dalo a dává strašně moc krásných věcí :)

2 Elle Elle | Web | 27. února 2014 v 22:52 | Reagovat

To je super, jen tak dál a neztrácej čas věcmi, co nám kradou čas (net, TV apod) :-)  Budu ráda, když pak také nebudeš litovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama