Čas Vám nikdo nevrátí...

"Češi"

10. prosince 2013 v 20:30 | Elle |  Téma Týdne
- "Češi" -

Napíšu Vám to asi takhle...

Nedávno jsem jela tramvají a v ní stál muž Afrického původu (čistě můj osobní předpoklad, možná je původem z Ameriky a jeho původní rodina se v Americe objevila někdy v době kolem r. 1770, kdy začali Evropané do Ameriky zavážet Africké otroky, co já vím?). Stál tam slušně a čekal, až přijede na "svou" zastávku. Pak ale... Přistoupil muž, v dost už podnapilém stavu a do Afričana při nástupu strčil, Afričan to ustál, podnapilý muž (soudě nejspíš Čech) to neustál a zavrávoral. Ihned na to, začal na Afričana hulákat, ať se tady chová slušně, že to On je na návštěvě a on (podnapilý muž) je tady doma a může se tady chovat, jak jen chce, že takhle může přijít Afričan k úrazu. Podnapilý muž to řekl vcelku slučně, bez sprostých slov, křikem. Docela jsem se divila, že byl slušný (většinou takový lidé v takovém stavu, slušní nejsou). Afričan dál stál a nic neříkal, stál a čekal na "svou" zastávku, hleděl na svůj odraz v okně a pak vystoupil.

Názor si udělejte sami.


Původem jsem Slovenka, narodila jsem se v České republice, tehdy ještě v Československu, chvíli jsme s rodinou žili na Slovensku, ale pak jsme se přece jen natrvalo přestěhovali do České repubkliky, na Moravu. Když jsem byla malá a začala jsem chodit do školy, české děti se mi posmívaly, protože jsem byla Slovák, protože jsem byla přistěhovalec. Učila jsem se celé dny český jazyk, aby toho konečně nechaly. Nemám hezké vzpomínky na dětství, na dobu na základní škole. O českých dětech jsem si myslela, že jsou to nepřátelé, že jsou zlí a umí se lidem jen posmívat a baví je jen ubližovat druhým. Dodnes si to myslím. O dětech.
Později už to bylo v Česku únosné, na střední si občas utahovali z mého přízvuku, občas jsem se přeřekla (dodnes se mi to stává, dodnes mě opravují), už jsem se ale nesetkala s posměchem ani s ničím horším, čím jsem si procházela dříve. VŠ, alespoň bakaláře, jsem dělala ve slovenštině - to byla úžasná úleva, nebát se toho, co řeknu špatně, nehledět na správné vyslovování r, l :D u zkoušek jsem byla v pohodě, uvolněná. Momentálně mě v práci opravují, myslím, že moje čeština lepší už nebude, prostě toho Slováka mám v sobě a co? Slovensky už moc ani neumím, bohužel, ale když jsem bývávala v létě na prázdninách u rodiny na Slovensku, po pár dnech jsem slovensky mluvila skoro stejně dobře jako kdybychom se do Česka neodstěhovali, o to horší byl návrat do školy (přepnout na češtinu). Čeština a slovenština jsou tak podobný jazyk, že se mi prostě občas stane, že se mi poplete český výraz se slovenským.

Udělejte si názor na české lidi sami.

Nooo, tak tedy... Napůl Slovák, napůl Čech. Občanství mám české, hlásím se ale ke slovenské národnosti.
Kdybych si měla vybrat, kde bych chtěla žít a měla bych na výběr jen Česko a Slovensko. Vybrala bych si Česko. Ano, jsem ovlivněna několika dlouhými lety žití v ČR. Prostě tady mám domov, nikde jinde. Tady mám nejdůležitější část z mé rodiny, tady to znám nejlíp. Neříkám, že bych se nikdy neodstěhovala. Odstěhovala bych se, mám to i v plánu, až jednou vyrostu :D, odstěhuju se do Francie nebo si tam pořídím alespoň nějakou chatku a budu tam jezdit na léto.
Nechci tady psát o mentalitě Čechů. Všichni moc dobře vědí, jací jsou, jací vlastně jsme ;) Možná bychom se nad sebou měli zamyslet a zkusit se trochu více usmívat, i když to někdy prostě nejde.

*Elle*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Plačící anděl Plačící anděl | Web | 10. prosince 2013 v 20:53 | Reagovat

Nechápu, proč se ti posmívali. Mě se slovenština líbí. :)

2 Grace Grace | Web | 10. prosince 2013 v 22:02 | Reagovat

[1]: Jo, slovenstina je krasny jazyk :-)  no, ja jsem sice 14- ti leta holka, takze sice spadam mezi deti, ale diskriminaci fakt nemam rada. Je mi jedno, jakej ma clovek puvod, nebo jakou ma sex. orientaci, zalezi na tom, jakej je uvnitr :-) moje mamka je puvodem z recka, ale lidi ji berou jako cikanku - opravdu supr, kolikrat ji nechteli pustit do obchodu... pritom je to jeden z nejslusnejsich lidi, co znam. Hm, kdyby alespon cikanka fakt byla -_-. Ale jinak - je skoda, ze zrovna u nas se to diskriminovani atd. tak rozvinulo :-\

3 Elle Elle | Web | 11. prosince 2013 v 16:58 | Reagovat

:( Přijde mi, že tady lidi cizí lidi nějak moc nemusí.

4 Kavalír Kavalír | 11. prosince 2013 v 19:04 | Reagovat

Opilci se ale najdou všude...
Podle mého názoru, kdyby Bubílková mluvila Slovensky, vyzní to lépe...
Mě se ten jazyk líbí, možná i proto, že se dokážu bez problému domluvit v zahraničí. :-D
Jaký máš názor na rozdělení?

5 Elle Elle | Web | 11. prosince 2013 v 21:24 | Reagovat

[4]: Tojo, najdou se všude, naštěstí to nedopadlo rvačkou:) Názor na rozdělení? Tehdy jsem to nějak nevnímala, protože jsem byla malá [:tired:] Ale beru to tak, jak to je. Prostě máme společnou minulost, každý stát má možnost prosperovat sám za sebe (teda, pokud to ovšem EU dovolí), každý národ si kope na svém políčku a tak to má vlastně být. A otázka, kdo za to může a kdo to vlastně chtěl rozdělit? To už je dnes přece jedno. Už se zpátky k sobě nevrátíme. Říká se, že rozdělení chtěli hlavně Slováci (tedy slovenští politici).

6 sarush ef sarush ef | Web | 13. prosince 2013 v 15:47 | Reagovat

Ten první příběh je výbornej na vysvětlení. Nojo, Češi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama